Big Sur
Big Sur désigne une partie de la côte californienne, dans l'Ouest des États-Unis. À partir de 1950, ce sont les écrivains et les artistes, dont Henry Miller, Robinson Jeffers, Edward Weston, Richard Brautigan, Hunter S. Thompson, Aldous Huxley et Jack Kerouac qui sont attirés par la région.
L'un des romans de Jack Kerouac (Big Sur) se passe dans cette région. L'auteur s'installe dans une cabane à Big Sur pour se reposer et pour écrire. /wiki/
Scan : Ken Seton
Robinson Jeffers : Le Dieu sauvage du monde ; traduit de l'anglais (américain) par Matthieu Dumont ; préface de Kenneth White ; Éditions Wildproject - Littératures, mai 2015 ; 120 pages ; ISBN : 978-2-918-490-463 ; Prix : 15,00 € - Commander.
Jeffers je básník otřesných vidin a děsivých konfliktů - Zdeněk Vančura
Robinson Jeffers byl autorem básnických novel psaných volným veršem, jeho poezie splývá s prózou. V Československu se překlady Jeffersových básní poprvé objevily na stránkách novin a časopisů v roce 1947 (Kvart, Svobodné noviny).
Knižně bylo jeho dílo vydáváno od roku 1958 v překladech Kamila Bednáře, který věnoval téměř dvacet let svého života tomuto americkému básníkovi jako překladatel, vykladač, literární historik i dramatizátor. Svůj vztah a obdiv k němu vyjádřil v knize Přátelství přes oceán (nikdy se osobně nesetkali, styk udržovali pouze prostřednictvím dopisů).
Scan : Ken Seton
Kamil Bednář : Přátelství přes oceán ; Vydal Československý spisovatel ; Praha 1971 ; 177 stran ; Dostupné na : Městská knihovna v Praze.
Jeho zásluhou patřil Jeffers v šedesátých letech minulého století k nejčtenějším autorům poezie v českých zemích, získal pověst kultovního autora. V poměru na obyvatele se svého času v Československu prodalo víc výtisků Jeffersových knih než ve Spojených státech. /wiki/
Československý spisovatel, Klub přátel poezie, vydával čtené Jeffersovo dílo také na gramofonových deskách : aukro.
(16.12.2024)