mercredi 14 juillet 2021

Glass Sculptor Ivan Polák


Znali jsme se od roku 1969. Naposledy jsem s ním mluvil, když se z Sydney chystal do Čech ke koupi sklářských barvidel. Včera jsem se dozvěděl, že Ivan už nežije.

Nádraží Vrútky před výstupem na Roháče,
Slovensko 1971, Ivan Polák je druhý zleva,
vedle něj Vitamín a napravo já s dýmkou,
(kluk vlevo neznámý). Fotografoval Jan P
Crédit photo : Ken Seton archive

Ivan Polák se narodil na Slovensku. V roce 1969 dokončil studium sochařství a sklářského designu v oboru architektury na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. V letech 1969 až 1980 pracoval v Evropě jako nezávislý umělec na různých projektech zadávaných státními a soukromými organizacemi.

Specializoval se na památkové sochařství a architektonické doplňky a některá jeho díla jsou v Muzeu města Bratislavy. Během této doby se také účastnil různých skupinových výstav a evropských soutěží. Poté co se v jedné z nich v sousedním Rakousku umístil na prvním místě, se rozhodl pro emigraci.

Ivan Polák emigroval do Austrálie v roce 1981. Po příjezdu nejprve pracoval ve městě Adelaide, v proslulém sklářském studiu Jam Factory. Osobně, anebo ve skupině, se také účastnil mnoha výstav skla. Později se přesunul do Sydney, kde se v roce 1985 úspěšně účastnil návrhářské soutěže na Battle of Vinegar Hill Memorial, velké sochařské dílo umístěné v exteriéru v Sydney.

Památník "Memorial to the Battle of Vinegar Hill" navrhli a zkonstruovali Vladimír Sitta a Ivan Polák (vpravo na druhé fotografii) pro Městskou radu v Blacktownu, v roce 1988. 

Construction of the memorial to the Battle of Vinegar Hill
Crédit photo : Blacktown City Libraries

(14.07.2021)