mardi 24 décembre 2013

Tachles, Lustig

Tags : Arnošt Lustig, Karel Hvížďala, Naše řeč, Mladá fronta,

Nevím, jestli v přírodě není rozhodující pouze síla. - Arnošt Lustig, str. 46, cit. knihy

Kdysi, v mé knihovnické praxi, jsem se setkal s pojmem kulturní konzerva. Toto poněkud nešťastné slovní spojení připomíná pozdější české frazémy.* Ve skutečnosti o žádné hanlivé označení nejde, pojem zahrnuje vše, co kulturu a její konkrétní projevy obsahuje a uchovává, zprostředkovává. Jednou z takových "kulturních konzerv" je například kniha, kterou si z obchodu odnesete, tak jako byste si odnesli krabičku sardinek, a doma si ji otevřete.

Knížky by v tomto blogu chybět neměly, proto se dnes zmíním o jedné, kterou mi do Paříže přivezl kamarád Lukáš Hyksa. Jde o nové, rozšířené vydání rozhovorů Karla Hvížďaly se spisovatelem Arnoštem Lustigem. Doporučuji.


Karel Hvížďala : Tachles, Lustig


Karel Hvížďala : Tachles, Lustig ; Ed.: Mladá fronta ; Praha, 2011 ; fotografie : Jan Malý ; 219 stran ; ISBN : 978-80-204-2470-9

______
*/ Cit.: "Za takové nové, ale jistě už ustálené frazémy lze počítat silně frekventovaná spojení: stará struktura (o člověku), skanzen/pomník stalinismu, ale i oslovení ty konzervo, ty jsi konzerva (= hanlivé označení konzervativce, dnes zpravidla stoupence totalitního režimu), srov. posun od významu potravina uzpůsobená balením a konzervováním k delšímu uchování, i zkrácené slangové pojmenování konzerva (= konzervatoř)." - Marie Čechová : "Kulturní frazeologie v současné komunikaci", in časopis Naše řeč.


UpDate (25.12.2013) : Před 75 lety, 25. prosince 1943, zemřel spisovatel Karel Čapek.


(23.12.2013)