vendredi 29 novembre 2013

Saul Leiter


K nedožitým devadesátinám am. fotografa Saul Leitera
(03.12.1923 Pittsburgh - 26.11.2013 New York)

I spent a great deal of my life being ignored. I was always very happy that way. Being ignored is a great privilege. - Saul Leiter




(28. listopadu 2013)

lundi 25 novembre 2013

André Le Nôtre


Když jsem po návratu z parku Saint-Cloud vypsal ve Wikipedii, kde se najde téměř vše, klíčová slova "česká zahrada", žádnou českou zahradu jsem nenašel. Pouze poházená slova : býlí, smůla, stromovka (máš smůlu, zajdi si do Stromovky, roste tam býlí). Lidová Stromovka asi bude ta správná česká zahrada, nikoli nějaká "zámecká". Ani v literatuře, sympatie národa k zámku příliš netíhnou. Na Hradě straší a šťastná to žena, která nemusí žít na Zámku.


Parc de Saint-Cloud - © 2013, Ken Seton

Parc de Saint-Cloud - © 2013, Ken Seton


Francie letos slaví 400 let od narození zahradního architekta, působícího u dvora fr. krále Ludvíka XIV., jehož talent vtiskl osobitý charakter pojmu "francouzská zahrada". Mladý André Le Nôtre (12.03.1613 - 15.09.1700), byl nejprve žákem barokního malíře Simon Voueta, u něhož vystudoval kresbu. Poté se naučil sochařství u Vouetova žáka Louis Lelamberta, a konečně architekturu a perspektivu u renomovaného architekta François Mansarta.

Carlo Maratta : André Le Nôtre, 1679
Image : Wikipedia

Když mu bylo 22 let, jmenoval jej Gaston de France (bratr krále Ludvika XIII.) Prvním zahradníkem a svěřil mu pařížskou Lucemburskou zahradu a park Saint-Cloud. Tím vlastně začala mladému Andrému skvělá kariéra. Ve 24 letech dokončil návrh nové zahrady zámku Wattignies, již naprosto podle svých představ. Jeho nový, geometrický styl se prosadil ve všech dalších plánech, jež mu byly svěřeny. Ve světě nejznámější park při Château de Versailles není než jedním z mnoha.




(25. listopadu 2013)

dimanche 17 novembre 2013

Paris Photo 2013


Známá, originální fotografie z ateliéru Františka Drtikola, z roku 1927, byla jednou z hvězd letošního salónu Paris Photo. 

František Drtikol : Broken Arc, 1927 - Photo : parisphoto


(17.11.2013)

lundi 11 novembre 2013

Nikon Df / Drony


Pařížský 'Salon de la photo 2013' skončil. V podstatě, kromě běžných inovací o nichž je odborné publikum průběžně informováno, nenabízel nic revolučního. Za zmínku stojí v říjnu ohlášený "retro" digitální fotoaparát Nikon Df a skromný stánek s drony. 

Nikon Df - Photo : Nikon / Culture visuelle

Nikon Df má stejný CMOS sensor jako Nikon D4 a na první pohled je spíše sympatický. Jak to bývalo u firmy Nikon zvykem, existuje ve dvou verzích, střibrné a černé. O první dojmy z něj se s vámi rád podělí Barney Britton na DP Review.

Od obludných izraelských a amerických zabijáků se drony prezentované na pařížském fotosalónu liší tím, že připomínají spíše létající pavouky. Francouzská legislativa na ně pamatovala již vloni. Kromě předepsané maximální výšky letu 150 metrů, vydala celou řadu dalších omezení.

Přesto, že bych těmto příšerkám ani jeden z mých fotoaparátů nesvěřil, věřím, že si najdou mezi fotografy své adepty. Dnes slouží především profesionálům z jiných oblastí, např. při rozsáhlých lesních požárech, atp. Na salónu byly k vidění drony OnyxStar, upravené firmou AltiGator.


(UpDate : 11.01.2014 - Test Nikon Df)

jeudi 7 novembre 2013

Albert Camus slaví stovku


Albert Camus's 100th Birthday

V komunistickém Československu byl Albert Camus, nositel Nobelovy ceny za literaturu, na seznamu zakázaných autorů. Nedlouho po ruské okupaci 21. srpna 1968, Státní knihovna v Praze (Klementinum) obdržela černou listinu zakázaných autorů (včetně českých), z nichž mnozí mohli být vydáváni a citováni v předchozích šedesátých letech.


Albert Camus (capture d'écran) sur Arte



Albert Camus - Projev u příležitosti udělení Nobelovy ceny, 1957


(7. listopadu 2013)

dimanche 3 novembre 2013

Poslední fotografie

Tags : Jean-Baptiste Mondino, Lou Reed, Slate

Last known photographs

Leckdy příležitostně pořízené poslední fotografie osobností si zpravidla najdou stálé místo v historii fotografie. Tak tomu bylo v případě studiového portrétu am. prezidenta Abrahama Lincolna, na němž nevypadá, že by byl příliš ve formě. Skleněná fotografická deska se navíc Alexandru Gardnerovi nešikovnou manipulací zlomila. Pět dní nato, byl prezident Lincoln zavražděn.

A. Gardner : Abraham Lincoln - Image : Wikipedia


Podobně zůstane v historii i následující černobílý portrét. Francouzský fotograf Jean-Baptiste Mondino byl poslední, kdo jednasedmdesátiletého rockera fotografoval, čtrnáct dní před umrtím. Fotografie, poslední ze série pořízených snímků, je nyní In Memoriam na sítu Lou Reeda.


J.-P. Mondino : Lou Reed - Image : In Memoriam

____

Poznámka : Ve Spojených státech se občas vydává za poslední známou prezidentovu fotografii, jedna povedenější, starší fotografie Abrahama Lincolna.


(03.11.2013)