lundi 29 juin 2015

Inventory


V 70. letech mě můj kamarád, umělecký kovář a restaurátor Josef Mück, požádal, zda-li bych někomu, kdo se má stěhovat do ciziny, nesepsal nějaké papíry. Vypravil jsem se tudíž s mým kufříkovým psacím strojem do ulice U studánky v Praze 7, kde už na mne dotyčný čekal.

Tak jsem se seznámil se sochařem Janem Zelenkou, který se tehdy stěhoval do Francie. Vyhlížel vcelku smutně, ale jeho nespornou i když možná relativní výhodou bylo, že mu nikdo nikdy při výsleších nevyhrožoval kriminálem a k vystěhování se z vlasti ho nenutil.

S Haničkou Mückovou jsme se nad jeho neskutečným seznamem obnošených svršků nesmírně bavili. Absolutně by mě ten večer nenapadlo, že i já budu jednoho dne nucen sepisovat, na stejném psacím stroji, podobný seznam. Nenapadlo by mě ani, že se spolu ještě někdy setkáme. 


Statuette : Jan Zelenka, Paris - Crédit photo : Ken Seton


Sochař Jan Zelenka dnes rozhodně nepatří mezi ty zapomenuté a já jsem upřímně rád, že se na něho pražská Jazzová sekce obrátila s prací na Mitterrandově bustě.


The four pears, Paris 1992 - Hrušky Jana Zelenky
Couloir café-théâtre, rue de Lappe, Paris 11e
Tirage de lecture sur papier Ilford RC MG Glossy,
Crédit photo : Ken Seton


Druhá fotografie vznikla u příležitosti jedné Honzovy výstavy (1992) v chodbě divadelní kavárny v rue de Lappe, nedaleko place de la Bastille. Zatímco já jsem mu hlídal vystavené věci, on si odskočil do obchodu pro víno a s ním si přinesl čtyři hrušky. Na chvíli jsem si je od něho vypůjčil a tak vznikla tato fotografie, která se později na francouzském Guilleminot G3 FB papíru vystavila a prozatím třikrát prodala. - Dostala romantické jméno : The four pears - Hrušky Jana Zelenky.


(28.06.2015)