mercredi 5 juin 2019

Papier Ilford MG FB Classic

Tags : Ilford,

Le papier Ilford Multigrade FB Classic, qui remplace la version Multigrade IV FB, promets - entre autre - la réduction de 50% du temps de lavage, une économie importante de l'eau.

Ilford
Papier Multigrade FB Classic DW (255g/m2)
Fiche technique : MG FB Classic - Actualisé : 05.06.2019

*     *     *

Emulze Ilford Multigrade FB Classic DW je položena na solidním kartonu 255g/m2 a kromě výše zmíněné úspory vody reprezentuje další výhody. Jednou z nich je rychlé vyvolání obrazu. Vyvolává-li se ve dvou vývojkách (čerstvé a použité) Ilford PQ Universal, je v celkové délce 3 minut dostatek času k jeho dokreslování, přecházením z jedné lázně do druhé.

To ovšem není možné, použije-li se k vyvolání Fomatol PW, jehož jsem si před několika lety přivezl z Čech několik balíčků. Ze zkušenosti víme, že se práškové chemikálie, narozdíl od tekutých koncentrátů, skladují déle. Dnes jsem si tudíž chtěl vyzkoušet, jak tato vývojka funguje se zmíněným papírem Ilford Classic.


Foma Fomatol PW - Scan : Ken Seton

Fomatol PW sice dokáže vyloudit na Ilford Classic teplý tón, trvá to však neuvěřitelně dlouho. Po 14-ti minutách jsem vyvolávání přerušil a protože mi bylo líto pozitiv vyhodit, vše pak zachránil Ilford Toner (selenium) v poměru 1+3. - Zbylé balíčky Fomatol PW prozatím také nevyhodím, neboť dlouhé vyvolávací časy by mohly být užitečné při vyvolávání houbou a štětcem.


Actualisé / UpDated : 05.06.2019

(07.05.2015)