vendredi 16 mai 2014

Granville, marée basse


Granville je první větší přímořské město na hranici mezi Bretaní a Normandií, nedaleko Mont-Saint-Michel. Přestože jsem ve městě nepotkal jediného policajta, vládne tam klid a mír, což mi potvrdila dobrá desítka místních, včetně majitelů provozoven, s nimiž jsem zapředl rozhovor. 

V noci na dnešek byl měsíc v úplňku a tak se moře stáhlo co nejdál od pobřeží. Velký odliv, aby nám vášnivý Poséidon připomněl, co vše umí. 


Granville 15.05.2014, marée basse - © Ken Seton

Granville 15.05.2014, marée basse - © Ken Seton


Stranou Keltů, žijících na pobřeží Atlantiku, zaznamenal vliv pozice Měsíce na mořskou hladinu také badatel a cestovatel Pythéas. Slunce a mořské proudy, jakož i další fyzikální jevy, hrají při marées také svoji roli. Slapové jevy (dmutí mořské hladiny) lze využít při výrobě elektřiny.

Město Granville je z velké části postaveno na skalním masivu. Pod některými z domů, kde skála tvoří součást architektonického projektu se však v posledních letech objevily neestetické ocelové sítě, nastřílené na narušených částech kamene. Podobně je tomu v okolí města na pobřeží. Na příbojové čáře lze najít mořem opracované granitové prsty. 


Granville, Casino & La Haute Ville - © Ken Seton


Nad mořem, na jedné z městských výšin, je ve veřejnosti přístupné zahradě Musée Christian Dior, v němž aktuálně probíhá výstava "Les grands photographes et Dior".
Další zajímavá expozice "Marc Riboud - Photographies" je v Musée d'art moderne, které se nachází v městské části La Haute Ville - Marc Riboud, De grâce un geste! (80 pages), et d'autres publications du Musée d'art moderne Richarde Anacréon.


Couverture - Crédit photo : Musée


(15.05.2014)