mardi 8 avril 2014

Borax

Tags : Borax,

Na2B4O7


Tato sůl bez barvy a zápachu (tetraboritan sodný - Na2B4O7•10H2O) je vlastně minerál, v čisté podobě vzácného, polokovu bóru. Běžně užívaný název borax pochází mj. z perského boûraq (bílý, jasný). Borax se nachází na místě bývalých, vyschlých jezer a známý je už z antických dob. Ve středověku se dovážel do Evropy z Tibetu a z Turecka, kde se těží dodnes. Později byla objevena jeho další naleziště (Egypt, Irán, Jižní a Severní Amerika). Sběratelé minerálů jej znají ve formě ideálně bílých anebo vlivem prostředí zabarvených krystalů. Borax z naleziště v USA - Crédit photo : us-gouv


Borax má široké použití, ve fotografii tvoří součást jemnozrných č/b negativních vývojek a snadno se rozpouští ve vodě při 20°C. Borax je toxický a jeho aktuální využívání při těžbě břidlicového plynu, např. v USA, je značně problematické, neboť může způsobit nenapravitelnou otravu zásob podzemních vod.
K tomu viz Foxův dokumentární film Gasland z roku 2010, který můžete v původní verzi shlédnout (v.o. full version) na této adrese.


Přeprava vytěženého boraxu v Death Valley, California, 1904
Crédit photo : Wikipedia


Na2B4O7
 T


(07.04.2014)