Na sklonku 90. let se mi z Prahy doneslo, že mezi studenty stále koluje můj samizdatový text The Beat Generation, z počátku 70-tých let. "Oficiálně" vyšel ve studentském občasníku Šuple, o kterém každý věděl a četli si v něm i profesoři pražské knihovnické školy. Poslední Šuple z roku 1977 jsem redigoval a vyrobil já, a v počtu 40-ti exemplářů mi je při domovní prohlídce uloupila česká StB.
Od "plátěné revoluce" se dodnes nikdo v Praze nenamáhal, aby mi je, spolu s ostatními zabavenými věcmi, vrátil. V Čechách se opět nosí, namísto slušnosti, hranaté ksichty.
Vše mi letos připomněla malá knížka pozie, kterou mi přivezli z New Yorku Greg a Salima. Je v ní mezi dalšími texty, připomínajícími tehdejší komunistickou Střední Evropu, také jeden vztahující se k pražskému majálesu, jehož byl Ginsberg zvolen králem.
Nevím kolik ještě žije v České republice pamětníků studentského majálesu z roku 1964. V rámci tzv. "uvolňování" byl jednou z událostí, jež předznamenaly Pražské jaro '68. To pak skončilo srpnovou, především ruskou, okupací Československa.
Planet News - Scan : Ken Seton
Allen Ginsberg : Planet News 1961-1967 ; City Lights Books ; The Pocket Poets Series, N°23 ; Fourteenth printing : San Francisco, May 2007 ; 144 pages ; ISBN: 978-0-87286-020-5 ; Price : $8,95
Součást mého samizdatu tvořila ukázka českého překladu Ginsbergova "Howl", z pera Jana Zábrany pod názvem "Kvílení". Přinesl mi jej tehdy Patrik Ouředník a Jan Zábrana proti zveřejnění nebyl.
V roce 2010 byl na berlínském filmovém festivalu prezentován film "Howl". Vypráví o šikanách, jímž byl v poválečných USA vystaven Allen Ginsberg. Jeho poezie nezobrazovala "americky ráj" takovým způsobem, jak by to vyhovovalo tehdejšímu establishmentu.
Film "Howl" - Trailer HD
Komunistický nebo jiný, všechny "ráje" jsou si podobné. Kruh se uzavřel. A opět se nám blíží 21. srpen ...
(30.06.2012)